e
sv

The Day Before Stüdyosu Kapanıyor: Oyun Steam’de Satıştan Kaldırıldı!

avatar

admin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

 
The Day Before isimli oyuna kesinlikle duymuşsunuzdur ve son zancaknların en çok konuşulan ve istek listestine atılan oyunlar ortasında bulunuyor. Geçtiğimiz süreçte tanıtım fragmanı ile bir arada bir oldukça ön plana çıkan ve ağızları açık bırakan bir yapı ile birlikte çıkış yapması planlanan bu oyun ne yazık ki istenileni verememiş durumda.
 
Oyunun geliştirici stüdyosu Fantastic Games, oyunu evvelki süreçte birçok sefer erteledi ve tanıtım fragmanında gösterilen o ilgi cazip ayrıntıların hiçbiri oyunda yoktu. Birinci etapta tam sürüm olarak yayınlanacağı lakin daha sonraki süreçte ertelenmelere maruz kalması sebebiyle erken erişim sürümü ile birlikte karşımıza çıkan bu proje ne yazık ki mali açıdan da büyük bir hayal kırıklığı oldu.
 
 
 
Geliştirici stüdyo dün prestijiyle Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide stüdyonun kapanacağını ve oyunun mali açıdan başarısız olduğunu açıkladı ve uzunca bir metni bizimle paylaştı. Bu metin içerisinde oyunun mali açıdan başarısız olduğu ve stüdyonun da birebir halde kapanacağı vurgulandı. Uzun müddettir beklenen bir üretim olarak karşımıza çıkan bu oyun, elbette erken erişim sürümü ile bir arada çıkışını gerçekleştirdi.
 
Tam sürüm olarak beklenen fakat erken erişim sürümü ile birlikte çıkış yapan bu oyun, elbette birinci etapta bu yüzden tenkitlerin odağında oldu. Lakin daha sonraki süreçte oyunun yapısı incelendiğinde ve oyun içerisinde hayli fazla kasvet olduğundan ötürü oyuncular bir oldukça olumsuz tenkitlerde bulundu ve oyun Steam sayfası üzerinde nitekim de yerden yere vurulan bir proje olarak karşımıza çıkıyor.
 
 
 
The Day Before, 7 Aralık tarihinde Steam üzerinden erken erişim olarak PC platformuna özel olarak yayınlandı. Çoğunlukla olumsuz tenkitler alan bu proje, 6 ila 8 ay boyunca erken erişim sürecinde kalması bekleniyordu. Lakin geldiğimiz noktada geliştirici takım oyunun kapandığını ve daha sonraki süreçte rastgele bir geliştirmenin de olmayacağını doğruladı.
 
Sunucular şimdilik açık 
 
Sunucular şimdilik çevrimiçi kalmaya devam ederken şu andan itibaren oyunu Steam platformu üzerinden rastgele bir biçimde satın alamıyorsunuz zira oyun tancakmen satın alma kapalı durumda bulunuyor. Hasebiyle oyuna daha evvelce satın almış olanlar ve oyuna hali hazırda oynayanlar bu oyunun çevrimiçi sunucularından elbette yararlanabilir ve oyunu bir müddet daha deneyimleyebilir. Öteki yandan oyuna iade etmek isteyen oyuncular elbette bu oyunu iade sürecine katabilir ve oyunu iade edebilirsiniz. Toplumsal medya üzerinde oyunun iade edilebildiğine dair çeşitli gönderiler bulunuyor. Münasebetiyle şayet bu oyunu iade etmek istiyorsanız bu süreçten siz de yararlanabilir ve talihinizi deneyebilirsiniz diyebiliriz.
 

 

 
Ekip açıklancakda bulundu 
 
Bir haftalık bir müddetle oyuncuların karşısında bulunan lakin geldiğimiz noktada bu müddetin akabinde kapanacağı duyurulan bu imal elbette başarısız bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Erken erişim sürümü ile birlikte oyunun yanlışlarının giderileceği ve oyuncu geri bildirimlerini de önemseneceği belirtiliyordu. Fakat içerisinde bulunduğumuz noktada bunların hiçbiri ne yazık ki gerçek olmayacak. Twitter üzerinden yayınlanan bir gönderide geliştirici grup bir bildiri paylaştı. Bu iletiye da bir göz atacak olursak şunları söyleyebiliriz:
 
“Bugün prestijiyle Fntastic stüdyosunun kapandığını sizlere duyuruyoruz. Maalesef açık dünya hayatta kalma nişancı aksiyon oyunu The Day Before, mali açıdan bir oldukça başarısız oldu ve yola bu formda devam edecek rastgele bir kaynağımız bulunmuyor. Elde edilen gelir ne yazık ki tancakmı ortaklarımıza olan borçlarımızın ödenmesinde kullanılıyor. Münasebetiyle elimizde bu süreçten itibaren rastgele bir güç yer almıyor.
 

Tüm gayretlerimize karşın kaynaklarımızı ve çalışma saatlerimizi birinci büyük oyunumuz olan The Day Before için harcadık ve yatırımlarımızı bu projeye nazaran yaptık. Oyunun tüm potansiyelini açığa çıkarmak ve sizlere sunmak için yeni güncellemeler düşünüyorduk ve bu gelişmeler tancakmı planlarımız dahilindeydi. Lakin ne yazık ki geldiğimiz noktada buna devam edecek ve gelişmeleri sizlere sunacak rastgele bir finans kaynağımız yok. Oyunun geliştirilmesi sırasında sizlerden rastgele bir fiyat almadığımızı da talep etmekte yarar var. Başka yandan proje içerisinde rastgele bir ön sipariş yahut bağış alma durumu da olmadı. Münasebetiyle 5 sene boyunca üzerinde uğraş verdiğimiz proje çapında bir epey çalışmada bulunduk ve elimizin emeği ile bir arada bu projeyi bir noktaya kadar getirdik.

Şu anda oyun için gelecek planlarımız ne yazık ki bulunmuyor. Lakin bir mühlet daha sunucuların çevrimiçi olarak kalacağına ve oyunu daha evvelden satın alan oyuncuların oynayacağını belirtebiliyor ve doğrulayabiliyoruz. Beklentilerinizi karşılayancakdığımız için sizlerden özür diliyor ve gücümüzün yettiği kadar her şeyi yaptığımızı sizlere söylemek istiyoruz. Lakin maalesef meskendeki hesap çarşıya uymuyor ve bir projeyi geliştirmenin ve bu projenin finansını sağlancaknın ne kadar güç olduğunu artık anlıyoruz. Bu sıkıntı süreçte yanımızda olan herkese teşekkür ediyor ve onlara minnettarlığımızı iletiyoruz. Geçtiğimiz 8 sene boyunca hoş bir seyahat yaşadık ve bu seyahatte birçok deneyim edindik:
 
2015: Stüdyonun açılışı
2017: The Wild Eight yayınlandı
2018: Dead Dozen yayınlandı
2018: Radiant One yayınlandı
2021: Propnight yayınlandı
2023: The Day Before yayınlandı”
 
İade edilebiliyor 
 
 
 
Geldiğimiz noktada oyunun Steam sayfası üzerinde nitekim de çoğunlukla olumsuz tenkitler bulunuyor ve oyuncular bu oyuna iade etme taleplerinde bulunuyor. Yorumlarda iki saati geçseniz bile oyunu iade edebilirsiniz ibareleri yer alıyor ve siz de bu talihinizi bu oyun bazında deneyebilirsiniz. Hasebiyle şu andan itibaren oyunun ilerleyen süreçte sunucularını kapanacağını ve oyunun tancakmen kapanacağını iddia etmek sıkıntı değil. Hasebiyle oyun çevrimiçi odaklı olduğundan ötürü esasen internet olmadan oyuna oynayamıyor ve rastgele bir sunucu açık olmadığı zancakn da oyunu deneyimleyemiyorsunuz. Hasebiyle sunucuların yalnızca şimdilik açık olduğunu söyleyebiliyoruz.
Yorumları yeniden devam edecek olursak oyunun hakikaten de hayli makûs olduğunu ve yarı yolda büyük çaplı meselelerle karşılaşıldığı öne sürülüyor. Bunun dışında animasyonların, vuruş hissiyatının ve öteki oyun içi mekaniklerin hakikaten de çalışmadığını ve ortalancak bir oyunun altında bir tecrübe sunduğu aktarılıyor. Oyunda bildiğiniz üzere açık bir dünya içerisinde yer alıyor ve başka oyuncularla ve arkadaşlarınızla birlikte de buradaki yerinizi alabiliyorsunuz. Hayatta kalma ögelerinin yer aldığı oyunda karakterinizin elbette etrafı keşfetmesini sağlayabiliyor ve burada bir zombi kıyametinin olduğunu aktarabiliyoruz. Zombi kıyametinde elimize farklı farklı silahlar alabiliyor ve burada hem yakın hem de menzilli silahlarla bir arada zombileri ortadan kaldırabiliyoruz. Hangi silahı seçeceğinizi, hangi yeteneği yanlışsız yöneleceğinizi tancakmen siz belirleyebiliyorsunuz.
 
 
 
Beklentiler neden yüksekti? 
Oyundan beklentiler bir oldukça yüksekti. Bunun sebebi birinci yayınladıkları tanıtım fragmanıydı. Bu fragman içerisinde nitekim de hem su yansımalarının hem de etraf ayrıntılarının hayli üst seviye bir biçimde karşımıza çıkacağı belirtildi ve biz de burada hakikaten de büyük beklentiler içerisinde girdik. Hem oyuncular hem de oyuncu toplulukları tarafından bir oldukça beklenen imaller ortasında bulunan bu proje hakikaten de o periyot epeyce konuşulmuş ve sonraki periyoda de bu durum sıçramıştı. Hakikaten geldiğimiz noktada oyun Steam’e gelmeden evvel bir mühlet telif sorunu ile birlikte de karşı karşıya kaldı ve bu telif hakkı çözüldükten sonra ise oyuna Steam’e gelişini gördük. Steam platformuna gelmesi ile bir arada oyun o devrin en çok istek listestine eklenen oyunları ortasında bulundu ve bu da oyuncuların ne kadar çok beklediğine doğrulamış oldu.
 
 
Daha sonraki süreçte oyun için farklı farklı tanıtım fragmanları yayınlandı. Lakin bu tanıtım fragmanları nitekim de oyuncuları şaşırttı. Zira burada farklı araçların, yer altı ve üst seviye yarış araçlarının olduğu bir fragman içeriği bizlere sunuldu. Bununla bir arada de oyuncular genel olarak “ne alaka?” tabirlerini kullandı. İlerleyen süreçte oyun Geldiğimiz noktada tam sürüm olarak çıkış yapacaktı. Lakin geliştirici takım oyunu daha evvel birkaç sefer ertelemişti ve artık daha fazla ertelemek istemiyordu. Bu yüzden oyunun tancakmlanmancaksına karşın erken erişim olarak piyasaya sürmeyi hedefledi ve 7 Aralık tarihinde de bu maksadını gerçekleştirdi.
 
Oyunun Steam platformunda PC için yayınlanması ile bir arada direkt olarak tenkitlerin odağında kalması bir oldu. Zira oyun birinci fragmanla bir arada neredeyse istenilene hiç verememişti. Zira birinci fragmanla ortaya çıkan yapıyla şimdiki yapılan hiçbir alakası yoktu. Münasebetiyle bunun aslında scam projesi olduğu düşünüldü. Lakin geliştirici takım Twitter üzerinde yayınladığı gönderi ile birlikte bunun rastgele bir scam projesi olmadığını, zati geliştirilme süreci içinde de rastgele bir para talep edilmediğini aktardı.
 
 
 
Ancak geldiğimiz noktada oyunun şu anda hem geliştirici takımın hem de projenin kapandığını söyleyebiliriz ve bu durum sahiden de hayal kırıklığına uğratıyor. Zira uzun müddettir beklenen üretimler ortasında bulunan bu proje bulunuyordu ve oyuncular nitekim de bir oldukça yüksek beklentilerle birlikte oyuna bekliyorlardı. Lakin oyun ne yazık ki beklenenlerin yakınından geçemedi ve birçok sıkıntıyla bir arada çıkışını yaptı. Şu an ise oyun bizlere veda etmeye hazırlanıyor.
Oyunun zati özünde keşif ögeleri bulunuyor ve etrafı keşfetmek ve etrafta bulunan kaynakları yağmalancakk tancakmen sizin işiniz. Münasebetiyle oyunda bunları yapacak olan yalnızca siz değil, tıpkı zancaknda başka oyuncular da bu oyundaki yerini alabiliyor ve etrafı keşfetmek ve birebir zancaknda yağmalancakk için ellerinden geleni yapıyorlar. Hasebiyle oyunda yer aldığınız müddet boyunca farklı bölgelere gerçek ilerleyebiliyor ve buraları dilediğiniz üzere keşfedebiliyorsunuz. Birebir zancaknda keşif ögeleri ile bir arada her bölgenin kendine ilişkin düşmanları, yağmalanacak ögeleri ve daha fazlası yer alıyor. Buralarda yer aldığınız müddet boyunca hem yaya olarak hem de aracınızla bir arada oyunda ilerleyebilir ve farklı bölgelere hakikat geçiş yapabilirsiniz.
 
 
Son olarak toparlayacak olursak, oyun içerisinde geliştirici takımın belirttiğine nazaran varlıklı bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler içerisinde keşfedebileceğiniz epey fazla ögenin yer aldığı söyleniyor. Toplumun koloniler halinde tekrardan hayatta kalmaya çalıştığı ve kendi bölgenizi ve inançlı konutunuzu inşa etmek için elinizden geleni yapabileceğiniz bu proje içerisinde tıpkı zancaknda eşya ticareti yapabiliyor ve servetinizi bir depoda saklayabiliyorsunuz.
 
Farklı farklı oyun mekanikleri ile bir arada karşımıza çıkan fakat ne yazık ki kapanmanın eşiğinde bulunan bu imal içerisinde iş merkezlerine, büyük alışveriş bölgelerine, stadyumlara ve daha fazlasına giriş yapabilir ve oyun içerisinde etkileşimli bir dünyanın olduğu belirtiliyor. Etkileşimli bir dünyanın olması elbette her bir açık dünya oyunu içerisinde olmazsa olmaz olarak karşımıza çıkıyor. Zira yapıların yalnızca orada olması ve o yapı ile birlikte rastgele bir etkileşimde bulunmancakk elbette açık dünyayı baltalayan ögeler ortasında bulunuyor. Bu da gerçekçiliği bir nevi öldürüyor diyebiliriz. Fakat nihayetinde bir oyun olduğu için elbette bu durumların birçoğu es geçiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Terra Nil, 18 Aralık’ta Switch Konsoluna Geliyor

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478